Czym kierować się podczas wyboru materaca dla dziecka?

Czym kierować się podczas wyboru materaca dla dziecka?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego też często wiele czasu poświęcamy na znalezienie dla niemowlaka odpowiedniego materaca. Podczas kupna warto pod uwagę wziąć takie kwestie, jak surowiec czy posiadane atesty. Do najbardziej popularnych należą materace piankowe, kokosowe, lateksowe i termoplastyczne. Czym charakteryzuje się każdy z wymienionych rodzajów?

Materac dla dziecka – jak wybrać odpowiedni?

Niemowlęta mają delikatny kręgosłup, dlatego należy zapewnić im odpowiednie podparcie podczas snu. Niestety, wielu rodziców wciąż sądzi, że najlepszy dla ich dziecka będzie materac twardy. Ten dosyć popularny mit ma niewiele wspólnego z prawdą – twardy materac jest niezdrowy dla kręgosłupa malucha, podobnie jak zbyt miękki, który nie jest w stanie odpowiednio podtrzymać jego ciała. Najlepsze rozwiązanie to materac średnio twardy. W tym dobrej jakości nie mogą pojawiać się wgłębienia w miejscu główki i pupy dziecka. Ponadto powinien on dopasowywać się do kształtu ciała małego użytkownika i nie zapadać pod jego ciężarem. Oprócz tego należy wybrać pościel antyalergiczną – jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ogranicza rozwój roztoczy.

Rodzice niemowląt często decydują się na materac piankowy, który łączy niską cenę i niezłą jakość. Według specjalistów najlepszym rozwiązaniem jest jednak materac termoplastyczny. Ten model reaguje na zmiany temperatury i dostosowuje się do kształtu ciała dziecka zapewniając mu komfort i ograniczając ryzyko napięć. Producenci oferują ponadto materace kokosowe o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych, a także elastyczne materace lateksowe zapewniające odpowiednią przepuszczalność powietrza. Oprócz tego pamiętajmy, aby wybrać odpowiednią poduszkę i kołdrę, jak np. antyalergiczna pościel Allerguard. Dobrze skomponowany komplet do sypialni niemowlęcia zapewni mu komfort i zdrowy odpoczynek, dlatego też przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego jakość. Ponieważ używane materace są dopasowane do kształtu ciała poprzednich użytkowników, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupno nowego.